Czego możesz spodziewać się w czasie wizyty:
Światło i dźwięk
W różnych częściach wystawy jest różne natężenie światła i dźwięku. W Strefie Dźwięków, która jest ostatnim pomieszczeniem wystawy stałej, jest dość ciemno i głośno. Są tam też migające ekrany i rzutnik wyświetlający obrazy na ciemnej podłodze. Jeśli nie chcesz wchodzić do tego pomieszczenia – zgłoś to opiekunom wystawy, którzy pokażą Ci jak wyjść z ekspozycji omijając Strefę Dźwięku.
W każdą środę, między 16 a 18 obowiązują w Muzeum Ciche godziny. Więcej dowiesz się o nich klikając tutaj.
Osoby chcące uniknąć dużego ruchu i hałasu uczulamy, że w dni powszednie o godzinie 10.00 i 12.00 rozpoczynają się zajęcia edukacyjne dla grup szkolnych. Wtedy na wystawie i w holu może być trochę gwarniej.
Czego można dotykać
W holu Muzeum stoją rzeźby, które nie są zamknięte w gablotach. Ze względu na bezpieczeństwo obiektów, prosimy, aby ich nie dotykać.
Obiekty na wystawach, niezależnie od tego czy są w gablocie czy poza nią, również nie mogą być dotykane. Wynika to ze względów konserwatorskich.
Do wybranych obiektów przygotowaliśmy tyflografiki. Większość tyflografik nie jest na stałe zamocowana na wystawie. Jeśli chcesz z nich skorzystać – powiedz o tym pracowniczkom / pracownikom obsługi widza, które / których spotkasz w muzealnym sklepie czy przy wejściu na wystawę.
Obecnie udostępniamy 2 rodzaje tyflografik.
- wydruki na papierze pęczniejącym, które przedstawiają wybrane obiekty z wystawy stałej oraz z ekspozycji czasowej,
- ręcznie wykonane tyflografiki, które przygotowała Fundacja Wielozmysły. Takie tyflografiki do wybranych obiektów z wystawy stałej powstały w ramach grantu z projektu „Kultura bez barier”.
Przydatne materiały dostępne w Muzeum
Poza wspomnianymi wyżej tyflografikami, w kasie Muzeum można nieodpłatnie wypożyczyć:
- audioprzewodnik z wgranym zestawem audiodeskrypcji i audioprzewodniekiem dla dzieci,
- teksty w druku powiększonym,
- nauszniki wygłuszające, również w rozmiarze dziecięcym,
- opisy wystaw przygotowane w tekście łatwym do czytania i rozumienia (ETR).
Kiedy odwiedzasz nas z dzieckiem
W toalecie oznaczonej jako toaleta dostępna znajduje się przewijak. Nie mamy wyznaczonego miejsca do karmienia piersią, ale w Muzeum jest wiele miejsc, w których można spokojnie usiąść z maluszkiem.
W kawiarni można podgrzać własne jedzenie dla dziecka lub zakupić przekąski. Znajduje się tam również kącik zabaw.
Informacje
Program „Wsparcie osób z niepełnosprawnościami na Mazowszu”
Osoby z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunowie (asystenci), którzy chcieliby wziąć udział w wydarzeniach organizowanych przez Muzeum – takich jak spektakle, warsztaty, koncerty – lub w grupowym zwiedzaniu zorganizowanym przez Dział Edukacji – mogą skorzystać z biletu w cenie 1 zł za osobę.
Aby skorzystać z tej możliwości, należy wypełnić oświadczenie uczestnictwa w programie. Dokument ten można wypełnić:
- samodzielnie – przez osobę z niepełnosprawnością (dla siebie lub również dla swojego opiekuna),
- lub przez opiekuna – w imieniu osoby z niepełnosprawnością i za siebie.
Do oświadczenia należy dołączyć podpisaną klauzulę informacyjną RODO.
Druk oświadczenia oraz klauzula RODO są dostępne w kasie Muzeum. Prosimy również o korzystanie z wersji elektronicznej – dokumenty można pobrać ze strony internetowej Muzeum, w zakładce Dostępność – Zwiedzanie/Wizyta w Muzeum.